Wielu z nas, mieszkańców Bełchatowa i okolic, korzysta z usług notarialnych w różnych ważnych momentach życia. Dziś nasz notariusz w Bełchatowie wyjaśnia, czym jest akt notarialny oraz jakie funkcje pełnią jego wypisy.

Co to jest akt notarialny?

Akt notarialny to urzędowy dokument sporządzany przez notariusza w Bełchatowie, który służy do potwierdzenia dokonania czynności prawnej. Przykładowo, może to być umowa kupna-sprzedaży nieruchomości, darowizna czy też ustanowienie hipoteki. Każdy akt notarialny musi zawierać dokładną datę i miejsce sporządzenia, dane osobowe stron uczestniczących w akcie, jak również inne osoby obecne przy jego tworzeniu.

Dodatkowo, w akcie muszą znaleźć się oświadczenia stron oraz, jeśli wystąpią, inne istotne okoliczności związane z czynnością prawną. Notariusz w Bełchatowie zadba także o to, aby dokument zawierał stwierdzenie o jego odczytaniu, przyjęciu i podpisaniu przez wszystkich uczestników.

Oryginał aktu notarialnego

Wiele osób może nie zdawać sobie sprawy, ale oryginał aktu notarialnego nigdy nie opuszcza kancelarii, w której został sporządzony. Jest to jedyny egzemplarz i przechowywany jest przez notariusza w Bełchatowie. To przepis prawny mający na celu zapewnienie bezpieczeństwa dokumentacji notarialnej.

Wypisy aktu notarialnego

Skoro oryginał pozostaje w kancelarii, strony transakcji otrzymują wypisy aktu notarialnego, które mają moc oryginału. Te dokumenty, choć bardzo podobne do oryginału, różnią się kilkoma detalami. Na wypisie nie znajdziemy podpisów stron – jest tylko podpis notariusza w Bełchatowie oraz jego okrągła pieczęć.

Warto zaznaczyć, że każdy, kto potrzebuje dodatkowych wypisów aktu, może je otrzymać w naszej kancelarii notarialnej w Bełchatowie w dowolnym momencie, oczywiście po uiszczeniu stosownej opłaty wynoszącej 6 zł za każdy egzemplarz.

Dlaczego warto korzystać z usług notarialnych?

Korzystanie z usług naszego notariusza w Bełchatowie gwarantuje, że wszystkie czynności prawne są dokonywane zgodnie z obowiązującym prawem, co zapewnia bezpieczeństwo i pewność prawną. Niezależnie od tego, czy chodzi o kupno mieszkania, spisanie testamentu czy podział majątku, profesjonalna obsługa notarialna jest nieoceniona.

Jeśli potrzebujesz porady lub usług notarialnych, skontaktuj się z Kancelarią Notarialną Katarzyny Terleckiej-Morawiec w Bełchatowie. Zapewniamy kompleksową obsługę i wsparcie w realizacji wszelkich czynności prawnych. Nasz notariusz w Bełchatowie jest tu, aby pomóc Ci w każdej sytuacji wymagającej interwencji notarialnej.