Śmierć bliskiej osoby zawsze jest trudnym doświadczeniem, a proces dziedziczenia może dodatkowo obciążać emocjonalnie i logistycznie. W Kancelarii Notarialnej Katarzyny Terleckiej-Morawiec w Bełchatowie staramy się ułatwić naszym klientom ten proces, oferując kompleksowe usługi notarialne związane z poświadczeniem dziedziczenia. Co to jest i dlaczego warto zdecydować się na tę formę legalizacji spadku?

Co to jest akt poświadczenia dziedziczenia?

Akt poświadczenia dziedziczenia to dokument urzędowy, który stwierdza nabycie spadku przez spadkobierców. W Polsce, po śmierci osoby, spadkobiercy mają dwie opcje legalnego potwierdzenia swoich praw do spadku: postępowanie sądowe oraz notarialne poświadczenie dziedziczenia. W naszej kancelarii w Bełchatowie notariusz oferuje tę drugą, znacznie szybszą i wygodniejszą opcję.

Dlaczego warto wybrać notarialne poświadczenie dziedziczenia?

Notarialne poświadczenie dziedziczenia to rozwiązanie, które pozwala na zaoszczędzenie czasu i nerwów. Proces ten można zrealizować w ciągu kilku dni, a rola spadkobiercy ogranicza się zwykle do jednej wizyty u notariusza w Bełchatowie i dostarczenia odpowiednich dokumentów, takich jak akt zgonu, dokumenty tożsamości spadkobierców, a także testament, jeśli został sporządzony.

Jak wygląda procedura poświadczenia dziedziczenia?

Procedura rozpoczyna się od wizyty w kancelarii notarialnej w Bełchatowie, gdzie notariusz sporządza protokół dziedziczenia. Jest to zbiór oświadczeń spadkobierców dotyczących ich praw do spadku. Następnie notariusz w Bełchatowie sporządza akt poświadczenia dziedziczenia, który ma taką samą moc prawną, jak orzeczenie sądu. Akt ten jest następnie rejestrowany w systemie informatycznym, co jest wymagane do uzyskania pełnej prawnej mocy dokumentu.

Kiedy notariusz w Bełchatowie nie może sporządzić aktu poświadczenia dziedziczenia?

Istnieją sytuacje, kiedy notariusz w Bełchatowie nie może sporządzić aktu poświadczenia dziedziczenia. Dotyczy to przypadków, gdy istnieją spory między spadkobiercami, spadkodawca był obcokrajowcem niezamieszkałym w Polsce, lub gdy w skład spadku wchodzą nieruchomości położone za granicą. W tych sytuacjach konieczne jest skierowanie sprawy do sądu.

Podsumowanie

Notarialne poświadczenie dziedziczenia to szybka i skuteczna metoda na legalizację praw do spadku. Jeśli stoisz przed koniecznością uregulowania spraw spadkowych, nasz notariusz w Bełchatowie chętnie pomoże Ci przejść przez ten proces. Zapraszamy do kontaktu z Kancelarią Notarialną Katarzyny Terleckiej-Morawiec w Bełchatowie, aby umówić się na spotkanie i dowiedzieć się więcej o dostępnych opcjach.