Czy notariusz z Bełchatowa Terlecka – Morawiec może przyjechać do szpitala? Tylko w szczególnych sytuacjach

Przepisy mówią, że notariusz wszystkie czynności notarialne powinien wykonywać w swojej kancelarii. To dlatego na podpisanie aktu notarialnego nie można umówić się w domu, firmie czy w kawiarni na mieście. Są jednak sytuacje, które pozwalają odstąpić notariuszowi od tej reguły. Kiedy notariusz z Bełchatowa może przyjechać do domu lub do szpitala? Jakie warunki trzeba spełnić? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie poniżej.

To nie zła wola                                                 

Wielu klientów oczekuje od notariuszy, że przyjadą oni do nich do biura czy do domu i tam załatwią wszystkie ważne sprawy. W sytuacji, w której notariusz odmawia takiego rozwiązania problemu, ludzie się irytują, odbierając to jako jego złą wolę. Tymczasem prawda jest inna – niezależnie od tego, jak dobre intencje ma notariusz, nie może on sobie pozwolić na załatwianie spraw notarialnych w domu czy w firmie klienta. To nie kwestia woli notariusza – to zagadnienie ściśle regulują przepisy prawa.

Co mówią przepisy?

Chociaż przepisy narzucają notariuszowi obowiązek realizowania jego obowiązków w kancelarii, to przewidują też pewne wyjątki od tej reguły. Czynności notarialne mogą być wykonywane w innym miejscu niż kancelaria notarialna, jeśli stoi za tym ich wyjątkowy charakter lub inne szczególne okoliczności. Zanim jednak notariusz zdecyduje się na wykonywanie czynności poza swoją kancelarią, ma obowiązek ustalenia konkretnych okoliczności, czyli powinien sprawdzić, jaki jest stan zdrowia stron, okolicznością pozwalającą na realizowanie pracy notariusza poza kancelarią może być też niepełnosprawność jednej z nich. Pamiętajmy jednak, że za przeniesieniem działań notariusza poza kancelarię nie mogą nigdy stać oczekiwania klienta lub po prostu jego wygoda.

W praktyce

Wiemy już, co mówią przepisy. A jak praca notariusza w Bełchatowie poza kancelarią wygląda w praktyce? Większość notariuszy w szczególnych sytuacjach nie robi problemów z konieczności pracy poza kancelarią – oczywiście pod warunkiem, że okoliczności są zgodne z prawem. Katarzyna Terlecka M0rawiec z Bełchatowa. Kancelaria notarialna wtedy, kiedy sytuacja tego wymaga, jedzie do domu klienta lub do szpitala. Kiedy stan zdrowia chorego jest ciężki, notariusz bez problemu sporządzi akt notarialny w szpitalu. Często pomoc notariusza jest też potrzebna do ustalenia pełnomocnictwa. Dzięki temu osoba wyznaczona przez chorego zyskuje prawo, by go reprezentować. W trudnych sytuacjach, które naprawdę tego wymagają, realizacja usług notarialnych w szpitalu jest więc możliwa. Pamiętajmy jednak, że to rozwiązanie, z którego można korzystać tylko w wyjątkowych okolicznościach.