W jakich sytuacjach potrzebujemy umowy notarialnej w Bełchatowie ?

Umowa zawarta u notariusza w Bełchatowie ma szczególną moc. Jeśli chcemy, by pismo zyskało szczególną wagę, zawsze możemy zdecydować się na podpisanie go w kancelarii notarialnej w Bełchatowie. Są jednak też takie sytuacje, w których wizyta u notariusza w Bełchatowie to nie tylko kwestia naszego wyboru, ale i obowiązek. Z jakimi umowami musimy zgłosić się do notariusza w Bełchatowie ? Co daje nadanie umowie rangi aktu notarialnego ? Wyjaśniamy.

Z jakimi umowami trzeba zgłosić się do notariusza w Bełchatowie ?

Podpisanie umowy u notariusza w Bełchatowie to zawsze dodatkowe koszty, są jednak sytuacje, w których po prostu musimy spisać umowę w formie aktu notarialnego – wymagają tego od nas przepisy. Te umowy to między innymi umowa sprzedaży nieruchomości, umowa przekazania darowizny, umowa spółki akcyjnej i innych spółek, czy intercyza małżeńska. Poza tym u notariusza w Bełchatowie spisujemy też umowę użytku wieczystego czy podziału lokalu. Zawarcie tych umów w formie aktu notarialnego jest niezwykle istotne – w innym przypadku takie umowy mogą zostać uznane za nieważne, a to może oznaczać dla nas sporo problemów.

Dlaczego warto zgłosić się do notariusza w Bełchatowie, nawet wtedy, gdy nie jest to konieczne

Warto zgłosić się do notariusza w Bełchatowie także wtedy, kiedy prawo nie wymaga od nas spisywania umowy w formie aktu notarialnego. Kancelarię powinniśmy odwiedzić przede wszystkim wtedy, kiedy mamy do spisania szczególnie ważny dla nas dokument. Notariusz z Bełchatowa K, Terlecka-Morawiec doskonale zna prawo, dlatego pomoże nam przygotować umowę zgodnie ze wszystkimi przepisami. Taka umowa trafia też do specjalnego rejestru – co oznacza, że nawet jeśli ją zgubimy, bez problemu będziemy mogli odzyskać odpis. Poza tym, umowa w formie aktu notarialnego daje wierzycielowi specjalne prawa – pozwala na wszczęcie postępowania egzekucyjnego bez wyroku sądu. W sytuacjach, w których umowa dotyczy szczególnie wartościowych rzeczy, warto zainwestować nieco pieniędzy i spisać ją w formie aktu notarialnego w Kancelarii Notarialnej Katarzyny Terleckiej-Morawec

Co to jest podpis notarialnie poświadczony?

Umowa z podpisem notarialnie poświadczonym to nie to samo, co akt notarialny. W przypadku takiej umowy spisujemy ją samodzielnie, a zadaniem notariusza w Bełchatowie jest tylko potwierdzenie, że została ona przez nas podpisana. Nie ma tu elementu weryfikacji treści umowy przez notariusza. W niektórych sytuacjach notarialnie poświadczone podpisy są konieczne – dotyczy to umów dzierżawienia lub zbycia przedsiębiorstwa, a także zbycia udziałów w spółce. Opłaty za poświadczenie podpisu u notariusza w Bełchatowie są stałe – nie uzależnia się ich od wartości transakcji.